Eko kamp na Goliji: Dragocena edukacija u srcu prirode


Početak ove školske godine za učenike osnovnih škola iz Ivanjice i Gusinja koji su bili početkom septembra učesnici Eko kampa na Goliji u Opštini Ivanjica (SRB) za učenike koji se održao u okviru projekta „Čista zajednica za održivo okruženje i prirodu – ČISTO“ bio je za pamćenje. Eko kamp je okupio ukupno 20 učenika 7-og, 8-og i 9-og razreda iz OŠ „Kiril Savić“ iz Ivanjice i OŠ „Džafer Nikočević“ iz Gusinja. O važnosti ovog događaja razgovarali smo sa Nevenkom Milošević, direktorkom OŠ Kirilo Savić u Ivanjici. Ovaj kamp, smešten na Dajićkom brdu na planini Golija, pružio je učesnicima priliku da kroz raznovrsne aktivnosti steknu nova znanja o zaštiti životne sredine i povežu se sa prirodom. Kolika je važnost kada se u okviru opštinskih prekoganičnih projekata sa tematikom održivosti, ekologije i slično uvrste i učenici osnovnih škola?

  • Sa zadovoljstvom ističem da je OŠ „Kirilo Savić“ u Ivanjici bila učesnik u okviru opštinskog prekograničnog projekta “Čisto”, čija je osnovna tema bila ekologija. U projektu su aktivno učestvovali učenici, zaposleni u školi, kao i roditelji učenika. Tema je izuzetno važna i sastavni je deo svih dokumenata škole. Dragocena je vršnjačka edukacija, Eko kviz, likovni konkurs,
    mural na fasadi škole, kao i boravak u Parku prirode „Golija“. Veoma je važno uključivanje učenika osnovnih škola u ovakve projekte koji pružaju mogućnosti saradnje i druženja sa učenicima iz drugih sredina. Učesnici projekta su svoje utiske podelili sa drugim učenicima i motivisali ih na važnost očuvanja životne sredine. Koji su sve benefiti za učenike, učesnike Eko kampa na Goliji ? Petodnevni eko kamp omogućio je da deca osete i srode se sa čarima prirode. Svakodnevne
    aktivnosti doprinele su da se kod dece razvije još veća ljubav prema biljkama i da deca nauče o zaštičenom području i pravilima koja vladaju u Parku prirode “Golija”. Pored edukacije, deca su uspostavila nova prijateljstva i upoznali se sa običajima svojih vršnjaka. Šta je sadržao edukativni dio programa kampa na Goliji i šta su deca sve mogla da nauče?
  • Pored radionica o reciklaži i podizanja svesti o značaju očuvanja životne sredine, deca su učestovala u raznim aktivnostima kao što su: orjentiring, prevlačenje konopca, eko kviz, sardnja drveća, izviđačke veštine, veštine iz streličarstva (luk i strela), igre bez granica u avantura parku, takmičenje na poligonu i vožnja RC vozila, itd. Deca su imala mogućnost sticanja novih znanja i veština koja će u budućnosti moći da primenjuju u svakodnevnom životu. Samo mjesto održavanja – na Goliji je bilo inspiratiivno za održavanje eko kampa i promociju tog divnog predjela. Da li je to bila i prilika da u srcu prirode deca imaju i dodatni motiv da uče o očuvanju iste? Činjenica da je prostor u netaknutoj prirodi i da nisu imali dostupnost mobilne mreže jasno ukazuje na to koliko su deca bila osvešćena prirodnim vrednostima jednog predela. Šetnja u sumrak i odlazak do smeštaja po mraku pod lampama je za decu bio doživljaj za pamćenje. Takođe, logorska vatra i spavanje u šatorima je doprinela da se deca sažive sa ćudima prirode. Iz komunikacije i rada sa decom, do kojih ste saznanja došli, šta je njima bilo najzanimljivije na eko kampu i koje su im impresije najintezivnije?
  • Nakon sprovedene evaluacije i analize iste, deca su iznela svoje mišljenje da im se od svih aktivnosti najviše dopao orjentiring i adrenalin park. Posebno su istakli mogućnost druženja i u narednom periodu, ali i želju da se i u budućnosti sprovode slični projekti. Učenici iz OŠ „Milinko Kušić“ iz Ivanjice bili su u gostima kod učenika OŠ „Džafer
    Nikočević“ iz Gusinja takođe na petodnevnom kampu kakva iskustva nose sa tog kampa i boravka u Gusinju?
  • Deca su imresionirana prirodnim lepotama i gostoprimstvom domaćina. Pored radionica deca su iskoristila priliku da se druže sa svojim vršnjacima, ali deca koja su bila gosti na kampu na Goliji su takođe obišla svoje vršnjake iako nisu bili učesnici kampa u Gusinju.

Podsetimo:
Projekat ČISTO sprovode pomenute opštine. Ivanjica i Gusinje, a sufinansira Evropska unija u okviru finansijskog instrumenta pretpristupne pomoći (IPA II) kroz Program prekogranične saradnje Srbija – Crna Gora 2014-2020. Ugovor za sufinansiranje sredstvima Evropske unije potpisan je sa Ministarstvom finansija Republike Srbije – Sektorom za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije. Realizacija projekta je počela 24. decembra 2022. i traje dve godine, do 23. decembra 2024. godine. Ukupna vrednost projekta je 389.635 evra, od čega je doprinos Evropske unije 330.800 evra.