Ako stvarno hoćete da doživite nešto što nije kliše, i u potrazi ste za skrivenim mjestima Crne Gore, pođite u Pivu (opština Plužine), na sjever Crne Gore, atraktivan i divlji, u čijim njedrima su rijeka Piva, Pivsko jezero, Durmitor, Tara… Pođite ili svratite u dolasku ili odlasku sa mora, vidite šta je s druge strane Durmitora…
Hoćete rajski mir i pogled, evo vam fotogenično i fatamorganično čudo: boje u kojima se slila zelena sa brda nad jezerom, plava s neba, pa se kupaju zajedno u pitkoj vodi jezera.
Pivu možete doživjeti hodajući njenim planinama, gorama, livadama, selima, i iz perspektive sokola, ili krstareći Pivskim jezerom na koje će vas povesti neko od pružalaca te usluge iz Plužina. Naš domaćin na svom brodu je bio Mikica Blagojević.
Ajmo u tišinu
Od mnogo mogućnosti uživanja i aktivnosti u ovom kraju, preporučujem vožnju brodićem po jezeru na ruti „ajmo u tišinu“, to jest plovidbu do mjesta tišine – Silence. Ovo je izlet koji je osmislio naš domaćin i na brodu i u tom Silence raju Mikica Blagojević.
I dok brod lagano klizi površinom jezera, gosti meze “s noža” i pijuckaju odličnu rakiju koju Mikica pravi od jabuke (to je rijetkost u Pivi jer je taj kraj poznat po odličnim rakijama kruški i šljivi), neko pije domaći sok od borovnice…, a svak uživa u prizoru i pogledu i na vodu i iznad vode.
Slušaćete od domaćina priče o tome kakva su Stare Plužine varoš bila, kako se živjelo tad, o tome da kad pane vodostaj jezera pokažu se još uvijek zidine kuća i drveća koje „raste“ pod vodom. Priča prebaca slušaoce u neko prošlo doba i oni gledajući u vodu jezera da zamišljaju taj, sad davni, život nekad ispod…
Voda jezera je kristalno čista i pitka… To je jedna od najvećih akumulacija pitke vode u regionu. Ne može se dodljeti da se ne pije voda iz ruku direktno iz jezera… Divno se i kupati u joj.
Dubina jezera nakon punjenja ide i do 180 metara, a prosječna dubina je između 70 i 120 metara. Brana Piva, koja drži 880 miliona kubnih metara vode, visoka je 220 metara i spada među najviše na svijetu.
Ta boja bezimena…
Jezero mijenja boju zavisno od neba i drveća što se nadvilo nad njim ili možda i od raspoloženja dubine…
Tokom plovidbe se ide ka Šćepan Polju, a gosti na brodu nijesu svjesni da je u nekom trenutku iznad njih ziplajn žica i da možda gore osim sokola neko čeljade leti…
U toku vožnje nailazi se na pećinu Oteša na obali jezera, tu turisti takođa svraćaju, ulaze u pećinu čija je unutrašnjost isklesana poput dvorane iz koje je fantastičan pogled na jezero – neki “novi pogledu na svijet“, a u kojoj se čuje cvrkut pećinskih lasta… Bilo je tu i džez svirki… Riječi odzvanjaju ehom na koji nijeste navikli, uzbudljivo je kada viknete, a glas vam se vraća nazad…
Čeka vas Tišina…
Silence je mjesto gdje brodić pristaje nakon sat, sat i po vožnje (zavisno koju rutu -želite).
Mjesto tišine je zaista to što mu ime kaže – sasvim skriveno u brdu obale jezera, no za svakog otvorenog srca otvoreno, mjesto do kog se može doći samo vodenim putem preko jezera… Prvo je tu bio mali pristan, sa terasom na kojoj je bio zidani roštilj, pa malo po malo naš domaćin je iz svog gušta za gušt gostiju izgradio jednu kolibu sa sobom koja ima najljepši pogled na svijetu (može da se iznajmi da prespavate tu, zaista u epicentru prirode i tišine), postavio pontu, okolo klupe, ljuljaške sve na takvoj razdaljini da koliko god gostiju dođe svak može imati svoj neometan mir i TIŠINU. Turisti vole da ostanu da prespavaju u Silence, da se potpuno “stope” s prirodom i razgovaraju s tišinom…
Ukusi Pive i stranac u Pivi
Dok gosti uživaju u fotografisanju, dobroj rakija, pogledu… domaćin sprema pivsku pastrmku na žaru, onako što bi rekli u skladu sa prirodom “natural”, riba sa malo soli, bez maskiranja, i povrće na žaru, od čega sam se najviše radovao šumskim pečurkama…
Na terasi koju ne mogu nazvati vidikovcem jer je čitav Silence ustvari vidikovac, servira se na drvenim platama zdrava gozba. Sve namirnice su iz ovog kraja, univerzalno siguran odabir spremljen jednostavno da sačuva sve dobro u sebi i ukus ovog kraja i zemlje i vode – riba i povrće, šta bi drugo poželjeli tu? Na trpezi se ušunjao i šaljiv trik, nazvala sam ga – “stranac u Pivi” – pečena banana, dobra fora domaćina!
Anterfile:
Koliko vremena jezeru date toliko krstarite
Po jezeru se rade ture krstarenja od sat, dva, poludnevni izleti, pa i dnevni s kupanjem itd., zavisi od vremena koje želite da odvojite za ovaj izlet. Moja preporuka je da birate cjelodnevni izlet. Dođete izjutra u Plužine, popijete kafu i ukrcate se, krstarite, a onda pristanete brodom na Silence, đe imate pontu, kajak, pa se kupate ili uživate u tišini i prirodi, dok domaćin sprema ručak…Možete mu se i pridružiti u spremanju ako vam je volja… Jer u Silence je sve neposredno i prirodno, pa i ponašanje.
Tekst: Sanja Golubović
Foto: Vedran Ilić