
Pre tačno 29 godina, tačnije od 1997. godine, redakcija Turističke prizme je pokrenula akciju pod nazivom „Za novi kvalitet u turizmu“, koja je u početku vodjena na prostorima Srbije, Crne Gore i BiH, da bi je ubrzo prširili na ukupan prostor EX YU, a potom i na Rumuniju, Madjarsku, Bugarsku i Albaniju. Od početka pa do danas, ideja vodilja je bila da se na jedan poseban način, doprinese podizanju nivoa turističkih usluga i podstakne inovativnost u turistučkoj privredi.
Specifičnost ove akcije i same nagrade PRIZMA je u tome što je isključivo vode turistički novinari iz reigiona, kao dobri poznavaoci prilika u turizmu, koji su i članovi žirija. Novinari su ti koji nominuju i odlučuju o nagradama, medjutim, praksa je pokazala, da nijedne godine dobitnici nisu bili iz svih kategorija, niti iz svake države, što dovoljno govori o o strogim kriterijumima prilikom nominacija.
Novinarski žiri je ove godine dodelio 11 PRIZMI i jednu specijalnu nagradu. Nagrade u vidu statua prizme zarotirane u prostoru i povelje, svečano su uručene nagradjenima 28. novembra, na konferenciji TURIZAM NAŠ NASUŠNI, na 56. Medjunarodnom sajmu turizma u Novom Sadu.
Dobitnici nagrada su:
Kategorija DESTINACIJE – DMO – dodeljene su tri Prizme
- Prva odlazi u Mali Lošinj u Hrvatskoj, a dodeljena je TZ grada Malog Lošinja
- Druga Prizma u ovoj kategoriji dodeljena je TZ Tuzlanskog kantona (BiH)
- Još jedna Prizma u ovoj kategoriji pripala je Ulcinju i dodeljena je TO opština Ulcinj u Crnoj Gori
U kategoriji – Manifestacije dodeljene su dve Prizme
- Prva je pripala dogadjaju pod nazivom ,, Stara jela z Dugog Sela “ u Hrvatskoj.
- Druga Prizma u ovoj kategoriji dodeljena je manifestaiji Gastro Srem u Novoj Pazovi (Srbija), a dodeljena je TO Stara Pazova
U kategoriji – Planinski turizam , Prizma je ove godine dodeljena Gold Gondoli Zlatibor, Srbija.
U kategoriji – Eko etno i vinski turizam, Prizma je pripala Cvetkovom Salašu, u Dušanovcu pokraj Negotina (Srbija).
U kategotiji – Gradski i mali hoteli Prizma odlazi u Severnu Makedoniju, a dodeljena je hotelu Kratis u Kratovu.
U kategoriji – Banjsko-rekreativni turizam dodeljena je jedna Prizma i ona odlazi u BiH, a pripala je Termama Ozren, u Petrovu.
U kategoriji – Prateće delatnosti u turizmu, dodeljene su dve Prizme
- Prva odlazi u Sloveniju. Dodeljena je fontani piva Green Gold u opštini Žalec.
- Druga Prizma u kategoriji – Prateće delatnosti dodeljena je Arsiani doo za projekat Kova Experience.
Specijalna Prizma ove godine dodeljena je Akademiji za hotelijerstvo, turizam i wellness za izuzetan doprinos u obrazovanju visoko stručnih kadrova.





Tekst i fotografije:
Redakcija Turistička prizma
